Online ROT13 Kodu oluştur (ROT13 Code). Bu sayfada, girdiğiniz metnin ROT13 kodlama algoritması kullanılarak ROT13 kodu oluşturulmaktadır.

Giriş Text
 

Sonuç Text

ROT13 Algoritması Nedir?

ROT13 basit bir harf dönüştürme algoritmasıdır. ROT13 ile kodlanmış metni orjinal hale dönüştürmek için tekrar ROT13 fonksiyonundan geçirmek yeterlidir. Bir metnin (string) ROT13 kodunu oluşturmak için yukarda giriş alanına girdikten sonra "ROT13 Kodu Oluştur/Çöz" butonuna tıklamanız yeterlidir.

Online ROT13 Kodu Oluşturma 2024

ROT13 (“13 yer döndürme”) Latin alfabesinde bir harfi onun 13 sonraki harfi ile değiştiren basit bir harf yerine geçme şifresidir. Bu, antik Roma’da geliştirilen Sezar şifresinin özel bir durumudur. Temel Latin alfabesinde 26 harf (2 × 13) olduğundan, ROT13 kendi tersidir; yani ROT13’ü geri almak için aynı algoritma uygulanır, böylece kodlama ve kod çözme için aynı işlem kullanılabilir . Algoritma neredeyse hiç kriptografik güvenlik sağlamaz ve zayıf şifrelemenin kanonik bir örneği olarak sıklıkla belirtilir.

ROT13 algoritmasını uygulamak için, bir metnin alfabetik karakterlerini inceleyip her birini alfabede 13 yer ileriye taşıyarak değiştirirsiniz. Örneğin, “A” harfi “N” harfine dönüşür, “B” harfi “O” harfine dönüşür ve böylece “M” harfi “Z” harfine dönüşene kadar devam eder. Daha sonra alfabe baştan başlar: “N” harfi “A” harfine dönüşür, “O” harfi “B” harfine dönüşür ve böylece “Z” harfi “M” harfine dönüşene kadar devam eder. İngiliz alfabesinde bulunan harflerden başka hiçbir şey etkilenmez; sayılar, semboller, noktalama işaretleri, boşluklar ve diğer tüm karakterler değişmeden kalır.

Örneğin, aşağıdaki cümle ROT13 ile gizlenmiştir:

Neden tavuk yolun karşısına geçti? Arqra gnihx lbyha xneşıfıan trçgv?

Tüm metni ROT13 formuyla dönüştürerek metnin orjinali ortaya çıkar:

Qvğre gnensn tvgzrx vçva. “Diğer tarafa gitmek için.”

İkinci bir ROT13 uygulaması orijinalini geri yükler.