× - Sınav Puan Hesaplama KPSS Lisans Puanı Hesaplama KPSS Önlisans Puanı Hesaplama KPSS Ortaöğretim Puanı Hesaplama DGS Puan Hesaplama TYT Puan Hesaplama YKS AYT Puan Hesaplama ALES Puan Hesaplama LGS Puan Hesaplama MSÜ Puan Hesaplama YDS Puan Hesaplama - Hash/Encode Online Base64 Kodlama Online Base64 Kodu Çözme Online MD5 Hash Kodu Oluşturma Online SHA0 Hash Kodu Oluşturma Online SHA1 Hash Kodu Oluşturma Online SHA224 Hash Kodu Oluşturma Online SHA256 Hash Kodu Oluşturma Online SHA384 Hash Kodu Oluşturma Online SHA512 Hash Kodu Oluşturma Online RIPEMD Hash Kodu Oluşturma CRC16 Hash Kodu Oluşturma CRC32 Hash Kodu Oluşturma ADLER32 Hash Kodu Oluşturma ROT13 Kodu Oluşturma/Çözme - Text İşlemleri Online Kelime Sayısı Hesaplama Inline Style Temizleme Online HTML Tag Temizleme Online HTML Tag Küçültme - Tarih/Diğer İşlemler Yaş Hesaplama Adet Tarihi Hesaplama İki Tarih Arası Fark Gün Hesaplama Haftanın Hangi Günü Hesaplama KDV Hesaplama - Biz Kimiz? Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Çerez Politikası

Yeni Sistem ALES puanı ÖSYM sayısal verileri kullanılarak yaklaşık olarak hesaplanmaktadır. Yeni sistem ALES sınavında 50 sayısal ve 50 sözel olmak üzere toplamda 100 soru sorulmaktadır. Yeni sistem ALES sınavında alınabilecek en yüksek puan 100 tam puandır

Test Bölümü
Doğru
Yanlış
Net
Sayısal(50)
Sözel(50)

ALES Sayısal Puan
ALES Sözel Puan
ALES Eşit Ağırlık
000,000
000,000
000,000

Yeni Sistem ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?

Yeni sistem ALES'te toplam 100 soru vardır. 4 yanlış bir doğruyu götürmektedir. ALES testlerinde kendi içinde her soru eşit puana sahiptir. Bir testteki soruların puan getirisi olarak birbirine üstünlüğü yoktur. Örnek; SAYISAL testinin 1. ve 26. soruları eşit puan getirisine sahiptir. Aynı şey kendi içinde SÖZEL testi için de geçerlidir.

Yeni Sistem ALES Puanı Hesaplama Formülü

ALES Sınavında SAYISAL, SÖZEL ve EŞİT AĞIRLIK olmak üzere 3 farklı puan türü bulunmaktadır.
SAYISAL Ağırlıklı Standart Puan (SAYISAL ASP) = Sayısal Test * %75 + Sözel Test * %25
SÖZEL Ağırlıklı Standart Puan (SÖZEL ASP) = Sayısal Test * %25 + Sözel Test* %75
Eşit Ağırlık Ağırlıklı Standart Puan (Eşit Ağrlık ASP) = Sayısal Test * %50 + Sözel Test * %50

ALES Puan Hesaplama

ALES Puanı Formül = 70 + (30*[2*(ASP-X)-S]) / ([2*(B-X)]-S)
ASP: Ağırlıklı Standart Puan
X : ASP Dağılımının Ortalaması
S : ASP dağılımının standart sapması
B : ASP dağılımındaki en yüksek ASP
%100 doğrulukta ALES Puanını hesaplayabilmek için yukarıdaki tüm verilerin elde edilmesi gerekmektedir. puanhesaplamarobotu.com olarak ÖSYM verilerini kullanarak gerçeğe en yakın, en doğru Yeni Sistem ALES puanı hesaplaması yapmaktayız.

ALES Sınavı Ne Zaman Yapılır?

ALES Sınavı İlkbahar Dönemi ve Sonbahar Dönemi olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır. Ayrıca bu sınavlara ek olarak e-ALES adı altında elektronik ortamda yapılan ALES sınavı vardır. e-ALES sınavının yılda kaç kez yapılacağını ÖSYM imkanlarına göre belirlemektedir. ALES ve e-ALES eşdeğer sınavlardır.

ALES Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?

Yeni sistem ALES geçerlilik süresi 5 yıla çıkartılmıştır. (Eski sistemde ALES geçerlilik süresi 3 yıl)