× - Sınav Puan Hesaplama KPSS Lisans Puanı Hesaplama KPSS Önlisans Puanı Hesaplama KPSS Ortaöğretim Puanı Hesaplama DGS Puan Hesaplama TYT Puan Hesaplama YKS AYT Puan Hesaplama ALES Puan Hesaplama LGS Puan Hesaplama MSÜ Puan Hesaplama YDS Puan Hesaplama - Hash/Encode Online Base64 Kodlama Online Base64 Kodu Çözme Online MD5 Hash Kodu Oluşturma Online SHA0 Hash Kodu Oluşturma Online SHA1 Hash Kodu Oluşturma Online SHA224 Hash Kodu Oluşturma Online SHA256 Hash Kodu Oluşturma Online SHA384 Hash Kodu Oluşturma Online SHA512 Hash Kodu Oluşturma Online RIPEMD Hash Kodu Oluşturma CRC16 Hash Kodu Oluşturma CRC32 Hash Kodu Oluşturma ADLER32 Hash Kodu Oluşturma ROT13 Kodu Oluşturma/Çözme - Text İşlemleri Online Kelime Sayısı Hesaplama Inline Style Temizleme Online HTML Tag Temizleme Online HTML Tag Küçültme - Tarih/Diğer İşlemler Yaş Hesaplama Adet Tarihi Hesaplama İki Tarih Arası Fark Gün Hesaplama Haftanın Hangi Günü Hesaplama KDV Hesaplama - Biz Kimiz? Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Çerez Politikası

Online CRC16 Checksum Hash kodu oluştur (CRC16 Checksum Hash Code). Bu sayfada, girdiğiniz bir string'in CRC16 Checksum hash kodlama algoritması kullanılarak CRC16 Checksum kodu hesaplanmaktadır.

Giriş Text
 

Sonuç Text

CRC-16 (Cyclic Redundancy Check-16), verilerin bütünlüğünü kontrol etmek için kullanılan bir hata algılama algoritmasıdır. CRC, bir veri bloğunun veya mesajın içeriğini temsil eden bir kontrol toplamı (checksum) oluşturur.

CRC-16, CRC algoritmalarının bir türüdür ve 16 bitlik bir kontrol toplamı üretir. Veri bloğu üzerinde bir dizi bit operasyonu gerçekleştirerek CRC-16, hataları tespit etmek ve verinin bozulup bozulmadığını kontrol etmek için kullanılır. Bu algoritma, bir veri bloğunun göndericiden alıcıya aktarılması sırasında oluşabilecek hata veya veri bozulmalarını tespit etmek için yaygın olarak kullanılır.

CRC-16 algoritması, veri bütünlüğü kontrolünde kullanılan birçok iletişim protokolünde ve veri depolama sistemlerinde kullanılır. Örneğin, seri iletişim protokollerinde (RS-232, Modbus, USB), ağ iletişiminde (Ethernet, Wi-Fi) ve diğer veri aktarım uygulamalarında CRC-16 sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

CRC-16, CRC-32 gibi diğer CRC varyantlarına kıyasla daha kısa bir kontrol toplamı üretir. Bununla birlikte, CRC-16 algoritması, daha düşük bir hata algılama kapasitesine sahiptir ve daha uzun CRC algoritmaları (örneğin CRC-32) genellikle daha güçlü hata algılama yetenekleri sağlar.

CRC-16, veri bütünlüğünü kontrol etmek için kullanılan eski ve yaygın bir hata algılama algoritmasıdır. Ancak, CRC-16 tek başına veri güvenliği sağlamaz ve daha güvenli veri bütünlüğü kontrol yöntemleri (örneğin, daha güçlü hash algoritmaları) tercih edilir.

CRC-16 Algoritması Nedir, Ne İşe Yarar?

CRC, 1961 yılında W.Wesley Peterson tarafından geliştirilen doğrulama algoritmasıdır. İletilen verinin bütünlüğünü koruyup korumadığının anlaşılması için geliştirilmiştir. CRC (Cyclic redundancy check) verilerin ağ ortamında iletimleri sırasında bozulup bozulmadıklarını anlamak için kullanılan bir kontrol (checksum) algoritmasıdır. CRC16 kotrol kodunu oluşturmak için "CRC16 Hash Oluştur" butonuna tıklamanız yeterlidir.

Online CRC16 Checksum Hash Kodu Oluşturma 2024